Главная > Без рубрики > ПЕРША ЩОРІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД РЕФОРМ ПРАВОСУДДЯ

ПЕРША ЩОРІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ РЕГІОНАЛЬНИХ РАД РЕФОРМ ПРАВОСУДДЯ

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

У вересні 2018 року ГО «БПВ «Альтернатива» приймала у себе з робочим візитом, в рамках реалізації регіональних ініціатив, делегацію представників Проекту ЄС «Право-Justice».

В ході візиту було організовано і проведено ряд зустрічей, основною метою яких було впровадження нового проекту, спрямованого на налагодження співпраці фахівців, науковців та практиків сектору юстиції регіону з центральними органами влади та громадським сектором, обмін досвідом, інформування про хід реформ, залучення регіональних представників до розробки політики; поширення співпраці юридичних освітніх та наукових установ регіону з центральними органами влади; співпраця з регіональними НДО щодо уніфікації методики моніторингу та оцінювання реформ сектору юстиції. Форматом проекту було заплановано утворення регіональних робочих груп, які б працювали в напрямку реалізації реформ правосуддя та мали між собою конструктивну взаємодію.

Ініціативу Проекту ЄС на сьогодні активно підтримали у шести регіонах України – Дніпропетровській, Донецькій, Львівській, Одеській, Харківській та Чернівецькій областях, було утворено Регіональні Ради Реформ Правосуддя та було впроваджено проведення щорічних всеукраїнських Конференцій за участю членів Рад регіонів з метою підбивання підсумків роботи, а також, інформаційного обміну про діяльність Рад, консолідації напрямків діяльності задля досягнення спільної мети, та планування діяльності.

Так, 26 березня 2019 року можна відзначити, як початок спільної повноцінної роботи проекту. У Києві відбулася І щорічна всеукраїнська Конференція Регіональних Рад Реформ Правосуддя (РРРП).

На Конференції РРРП Дніпропетровської області представили голова правління ГО «Бюро приватних виконавців «Альтернатива», кандидат юридичних наук, приватний виконавець Максим Селезньов, заступник голови Ради приватних виконавців України, член ГО «Бюро приватних виконавців «Альтернатива», приватний виконавець Олександр Сивокозов, голова Центрального апеляційного господарського суду Юрій Парусніков, голова Відділення Асоціації Правників України в Дніпропетровській області Олексій Савчук, суддя господарського суду Дніпропетровської області Олександр Крижний, суддя господарського суду Дніпропетровської області  Вікторія Ярошенко, викладач кафедри загальноправових дисциплін юридичного факультету ДДУВС Вікторія Обушко, викладач кафедри загальноправових дисциплін юридичного факультету ДДУВС Інга Гудим, адвокат, член ГО «Ліга Українських Правозахисників» Олена Кречетникова, адвокат, арбітражний керуючий Василь Підлужний, адвокат, арбітражний керуючий Євген Марченко .

Позитивним є те, що до Регіональних РРП входять не лише представники самих різних юридичних професій та галузей права — судді, приватні виконавці, нотаріуси, адвокати, викладачі та науковці-правники, а й представники громадських об’єднань, чия активна позиція, так чи інше, пов’язана з правовою діяльністю, та студенти юридичних факультетів, яким в майбутньому доведеться приймати «естафету» правової держави. Такий склад забезпечить всебічний підхід до реформування системи правосуддя, максимальну об’єктивність, системний  аналіз проблемних питань та консолідований підхід до їх вирішення.

З вітальним словом до учасників Конференції звернулися Голова Представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі, керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко, а також керівник Проекту ЄС «Право-Justice» Довидас Віткаускас.

Хюг Мінгареллі у своїй промові акцентував увагу на місії та стратегічній важливості впровадженого проекту, навів приклади успішної роботи аналогічних проектів у країнах ЄС.

Про Стратегію розвитку судочинства в Україні, реалізацію основних напрямків Реформи і важливу участь в цьому саме Регіонів, нормотворчу роботу в цьому напрямку, а також про необхідність покращення рівню правової освіти зазначив у своїй промові Костянтин Красовський.

Світлана Глущенко анонсувала результат співпраці Асоціації приватних виконавців України та Міністерства юстиції України щодо вдосконалення  порядку допуску до професії приватного виконавця, а також діяльності Дисциплінарної комісії приватних виконавців, зміни персонального складу Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій приватних виконавців, зокрема, імплементація участі Дисциплінарного уповноваженого від АПВУ у роботі Дисциплінарної комісії, визначення його ролі для формування єдиної дисциплінарної практики. Крім того, зауважила на позитивних результатах впровадження в Україні інституту приватного виконання рішень, так званої, «змішаної» системи виконання. Показником успішної роботи в умовах здорової конкуренції стало і підвищення рівня ефективності роботи органів ДВС, зниження рівню корупції, підвищення довіри до судової влади. Коротко розповіла про перспективу автоматизації процесу виконання рішень, комунікації з органами самоврядування приватних виконавців та законодавчі ініціативи.

Про стратегію і напрямки роботи Регіональних РРП докладніше розповів Довидас Віткаускас, зокрема, зауважив на тому, що основним завданням Регіонів є збір на місцях інформації стосовно питань у сфері правосуддя, що потребують змін чи узагальнення, для узагальнення та формування проектів ініціатив, а також, функція контролю та моніторингу.

З презентацією Рад Регіонів та доповідями про заходи, здобутий досвід та виклики попереду виступили Координатори РРРП Роксолана Костур, Оксана Щербатюк, Максим Шевердін, Олексій Савчук, Валерій Притуляк, Вікторія Ворона.

Окрім членів РРРП, на Конференцію були запрошені та брали участь в обговоренні найбільш актуальних питань реформи правосуддя представники Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Міністерства юстиції, Генеральної прокуратури, Державного агентства з питань електронного урядування, ДП «Національні інформаційні системи», Нотаріальної палати України, а також міжнародні експерти.

Учасниками окремо оборювалися питання популяризації інституту приватних виконавців, роль наукових кіл та громадських організацій в процесах судової реформи, імплементація нових нормативно-правових актів, удосконалення процедури банкрутства, оптимізація та автоматизація робочих процесів, як безпосередньо в органах правосуддя (електронне судочинство), так і забезпечення автоматизованого процесу обміну інформації між суміжними інституціями та органами взаємодії; зокрема, питання якості юридичної освіти виявилося вкрай актуальним для всіх присутніх регіонів. Не залишилися поза увагою і питання захисту права власності; делегування ряду повноважень місцевому самоврядуванню; взаємодію з Міністерством юстиції України та його контролюючі функції, трансформування «карательної» політики на «реабілітаційну» та багато іншого.

Експертами Проекту ЄС «Право-Justice» було представлено п’ять ключових компонентів регіонального виміру реформи правосуддя:

— Координація та впровадження Стратегії реформування сектору юстиції на 2015-2020 роки та Плану дій щодо її реалізації

— Вдосконалення роботи судової системи

— Виконання судових рішень та захист майнових прав

— Електронне правосуддя

— Комунікація.

Подальша робота учасників Конференції була спланована у форматі паралельних робочих груп, напрацювання яких були презентовані в завершальній частині заходу – питання банкрутства, захищеного електронного документообігу між різними ланками системи правосуддя, налагодження стабільних комунікацій між судами та громадськістю тощо.

Робота Конференції засвідчила наявність активної комунікації учасників реформи правосуддя в Україні на горизонтальному рівні. Надалі Регіональними РРП планується активно працювати над процесами зворотного зв’язку – вертикальної комунікації, задля досягнення поставленої мети.