Главная > Новости > УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ

УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦІЯ

Извините, этот техт доступен только в “Украинский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Сьогодні славетне місто Львів приймає учасників Українсько-Польської наукової конференції, присвяченої актуальним проблемам виконавчого провадження в Україні та Польщі. Взяв участь у Конференції Андрій КУЗЕМЧЕНКО, приватний виконавець виконавчого округу Дніпропетровської області, член ГО «БПВ «Альтернатива».

Привітали учасників заходу Роман БАЛАГУРА, Ректор Львівського державного університету внутрішніх справ, Сергій НІКОЛАЄВ, Голова Асоціації приватних виконавців України, Рафал ФРОНЧЕК, Голова Національної Ради судових виконавців у Варшаві, В’ячеслав ПАНАСЮК, національний експерт Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», Наталія СТУПНИЦЬКА, керівниця програми у сфері верховенства права та прав людини Координатора проєктів ОБСЄ в Україні.

Сесійний формат визначив чотири основні тематичні напрямки роботи Конференції.

Першу сесію, присвячену питанням правового статусу судового виконавця, відкрив Маріуш ЯБЛОНСЬКИЙ, професор Університету Ворцлава, та говорив про правовий статус судового виконавця відповідно до нового Закону.

Так, інститут судових виконавців  у Польщі існує вже більше 20-ти років, а з 2002-го виконавці перестали бути працівниками суду. Щоб увійти в професію, кандидат має отримати ступінь магістра права й 2 роки проходити стажування, за виключенням суддів, прокурорів та нотаріусів, які від нього звільнені.

Виконавець може працювати по всій країні, однак зараз його діяльність хочуть обмежити територією підсудності апеляційного суду. Виконавець може звернутись до інших органів по допомогу, якщо боржник чинить опір.

На даний час Польщі функціонують понад 1500 виконавців. Упродовж останніх 13 років їх кількість збільшилася у 2,5 раза. І щоб не було надмірного зосередження справ у конкретних конторах, з 2016 року запроваджено ліміти прийняття справ.

Судовий виконавець має доступ до бази даних демографічного реєстру, реєстрів нерухомості, суб’єктів господарювання, даних щодо працевлаштування боржника. Має безперешкодну можливість отримати інформацію про банківські рахунки боржника та негайно арештувати кошти на банківському рахунку. При цьому виконавець може оштрафувати відповідальну особу за ненадання відомостей або надання неправдивої інформації на суму до 500 євро.

Якщо виконавець дійде висновку, що це необхідно, він може видати припис про обшук боржника, його житла, банківських скриньок і навіть особистих речей. Виконавець може зайти в помешкання навіть за час відсутності особи. Для цього йому не потрібне окреме судове рішення, однак, він повинен ураховувати наслідки свого рішення, якщо воно виявиться помилковим, оскільки крім дисциплінарної та майнової, виконавець як публічна посадова особа несе кримінальну відповідальність за перевищення повноважень.

Рішення виконавців можна оскаржити в суді, який може видавати приписи з метою правильного виконання рішення. Також контроль щодо ведення офісної та бухгалтерської діяльності забезпечує голова районного суду. Контролюють виконавців міністр юстиції та самоврядний орган — Національна рада судових виконавців.

У свою чергу, про еволюційний розвиток системи примусового виконання рішень судів на інших юрисдикційних органів в Україні розповіла Ольга ВЕРБА-СИДОР, к.ю.н., доцент Львівського державного університету внутрішніх справ. Актуальної теми торкнувся у своїй доповіді Сергій КРАВЦОВ, к.ю.н., доцент кафедри Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, та говорив про виконавче провадження як завершальну частину судового розгляду у світлі практики ЄСПЛ, та про протидію зловживанню процесуальними правами учасниками виконавчого провадження.

Процедурі нагляду та контролю за виконавцями присвячено другу сесію заходу. На цю тему виступали Радослав ФЛЕЙСАР, професор Ягеллонського університету, Юрій БІЛОУСОВ, к.ю.н., професор Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова та Ірина ІЗАРОВА, д.ю.н., професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Спікери говорили про системи нагляду за виконавцями у Польщі та в Україні, зокрема, про заходи попереднього та наступного судового контролю за діяльністю виконавця в контексті діючого законодавства України, а також, про відкрите та гласне виконання судових рішень в Україні у світлі європейських стандартів.

Не менш цікавою та актуальною визначилася тема третьої сесії, — фінансування системи виконавчого провадження.

Про систему фінансування виконавчого провадження у Польщі розповів Марек КАЛІНОВСЬКИЙ, професор університету ім. Миколая Коперника. У свою чергу, про проблемні аспекти фінансування виконавчого провадження в Україні  доповіла присутнім Світлана ЩЕРБАК, к.ю.н., доцент кафедри Сумського національного аграрного університету.

Завершальна сесія Конференції присвячена питанням відповідальності виконавців. З цього приводу, про систему матеріальної відповідальності судового виконавця в польському праві, доповів професор Університету Лодзь Анджей МАРЦІНЯК. Загальну проблематику виконавчого провадження в Україні в теорії і на практиці досліджувала видатний науковець Світлана ФУРСА, д.ю.н., професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Проблемам дисциплінарних процедур та відповідальності приватних виконавців в Україні у контексті впровадження стандартів належної правової процедури в процесі притягнення приватних виконавців до дисциплінарної відповідальності, а також про проблемні аспекти розмежування судового та відомчого контролю за діяльністю приватних виконавців розповідали Олена ОВЧАРЕНКО, д.ю.н., доцент кафедри Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого та Андрій АВТОРГОВ, к.ю.н., приватний виконавець.

При доборі тем заходу організатори та учасники Конференції зупинилися дійсно на актуальних напрямках та акцентували увагу на нагальних проблемах сучасного виконавчого провадження. Цікавою і корисною для присутніх виявилася можливість порівняти Польську й Українську модель примусового виконання в основних аспектах, а також, почути думку науковців з тих та інших проблемних питань, що стосуються системи примусового виконання рішень.