Головна > Новини > ВІДБУВСЯ IV ФОРУМ З КОНКУРСНОГО ПРАВА

ВІДБУВСЯ IV ФОРУМ З КОНКУРСНОГО ПРАВА

Сьогодні в Києві відбувся IV Форуму з конкурсного права. Захід є спільним проектом Асоціації правників України та Проектом ЄС «ПРАВО-Justice», метою якого є розробка спільних пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства про банкрутство та суміжних інститутів.

Цьогорічна програма Форуму зосереджена на питаннях практичних аспектів роботи з проблемними активами, процесуальних змінах в процедурах банкрутства, узагальненій судовій практиці та останніх тенденціях виконавчого провадження.

З вітальним словом до учасників Форуму виступили Володимир Саєнко, Віце-президент АПУ, Ірина Сербін, Голова Комітету АПУ з конкурсного права, Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду, Андрій Іванчук, народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики.

Перші дві сесії Форуму відбулись у форматі фахових панельних дискусій, присвячених питанням банкрутства і реструктуризації та самоврядуванню арбітражних керуючих, на яких обговорювалися наступні теми:

– Новели корпоративного банкрутства.

– Процесуальні зміни в процедурах банкрутства.

– Реалізація майна в процедурах банкрутства: Прозоро/СЕТАМ.

– Чи забезпечать положення нового Кодексу збільшення санацій в Україні?

– Правила формування та діяльності статутних органів Асоціації арбітражних керуючих.

– Кодекс етики арбітражних керуючих та порядок контролю Асоціації за їх діяльністю.

– Кодекс етики арбітражних керуючих та порядок контролю Асоціації за їх діяльністю.

– Захист прав арбітражних керуючих від декларацій до реальних дій.

Три наступні сесії були присвячені  питанням судової практики в конкурсному процесі, неплатоспроможності фізичних осіб та дієвості  реформи системи виконання судових рішень в Україні.

В якості експертів та доповідачів у заході взяли участь народні депутати України, судді, представники центрального апарату Міністерства юстиції України, керівники адвокатських об’єднань, юридичних фірм та громадських організацій, представники банків, арбітражні керуючі та представники Асоціації приватних виконавців України.

Неабияку зацікавленість аудиторії викликав виступ Олександра Сивокозова, приватного виконавця виконавчого округу Дніпропетровської області, заступника голови ради АПВУ, члена ГО “Бюро приватних виконавців “Альтернатива”, який в своїй доповіді торкнувся питань саморегулювання приватних виконавців та дисциплінарної практики.

“Важливою сферою діяльності АПВУ є відносини від імені приватних виконавців з Міністерством юстиції України, зокрема стосовно вдосконалення наявної нормативно-правової бази виконання судових рішень і рішень інших органів, адже саме приватні виконавці у своїй практичній професійній діяльності стикаються з існуючими недоліками та прогалинами діючого законодавства. Вже за перший рік діяльності Асоціації її представниками було напрацьовано низку проектів змін до нормативних документів, спрямованих на більш ефективне виконання судових рішень приватними виконавцями.

Вже рік як створено Асоціацію, але тільки зараз ми стаємо тим органом, який покликано взяти на себе відповідальність за становлення нашого професійного співтовариства”, – наголосив Олександр Сивокозов.

Особливу увагу доповідач приділив нині діючій системі здійснення контролю за діяльністю приватного виконавця, зокрема, з боку Міністерства юстиції України та Ради приватних виконавців України. Розповів про види відповідальності, яку несе приватний виконавець за свої рішення, дії чи бездіяльність та завдану третім особам шкоду, а також про порядок та підстави для притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності; навів статистичні дані: “На теперішній час стовно діяльності приватних виконавців подано 295 скарг (звернень), з яких: 225 (76%) подано боржниками, 53 (18%) подані особами, що не є сторонами виконавчого провадження і лише 17 (6%) подано стягувачами. За результатами розгляду скарг подано 148 запитів на перевірку, в свою чергу, за результатами перевірки внесено 10 подінь до Дисциплінарної комісії, з яких задоволено 2 подання та застосовано дисциплінарні стягнення”.

Стосовно судового контролю за виконанням судових рішень Олександр Сивокозов зазначив наступне: “Суд здійснює не тільки процесуальний контроль способів, шляхів виконання рішення, підстав для відстрочення та розстрочення його виконання  з тих чи інших поважних причин, але й – судовий контроль щодо дотримання прав суб`єктів виконавчого провадження та забезпечує їх захист.

З наведеного вбачається, що судовий контроль є окремим механізмом, оскільки здійснюється іншим незалежним органом, який не має права втручатись у виконавче провадження, а лише визначає законність процесуальної поведінки виконавця і в разі її невідповідності законодавству дозволеними засобами коригує її, тим самим усуваючи або зобов`язуючи усунути виявлені порушення, що призводить до відновлення прав інших учасників виконавчого провадження.

З цією метою законодавцем запроваджено окремий інститут судового контролю у виконавчому провадженні, який має на меті забезпечити швидке, якісне, законне виконання рішення суду.”

“Вважаю на даний час ідеальною моделлю контролю за діяльністю  приватного виконавця, може стати досягнення балансу у здійсненні контролю Радою приватних виконавців України, щодо дотримання етичних стандартів у професії та виконання рішень органів самоврядування приватних виконавців; Міністерством юстиції України, щодо організації діяльності приватного виконавця та ведення діловодства й обліку грошових коштів; Судом, щодо процесуальної поведінки виконавця.”, – підсумовуючи доповідь зазначив Олександр Сивокозов.

У конференц-залі заходу в онлайн-режимі відбувалося голосування, за результатами якого учасники IV Форуму з конкурсного права обрали найкращих у наступних номінаціях:

“Юридична фірма” — переможець ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»;

“Арбітражний керуючий” — переможець Микола Лукашук, арбітражний керуючий;

“Суддя” — переможець Сергій Жуков, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Ми вітаємо переможців та з нетерпінням очікуємо на наступні заходи АПУ.