Головна > Новини > У ВЕРХОВНОМУ СУДІ ОБГОВОРИЛИ СТАН ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ В УКРАЇНІ

У ВЕРХОВНОМУ СУДІ ОБГОВОРИЛИ СТАН ВИКОНАННЯ СУДОВИХ РІШЕНЬ В УКРАЇНІ

22 лютого 2019 року у Кловському палаці відбувся круглий стіл на тему: «Виконання рішень національних судів: проблемні питання та шляхи їх вирішення», у якому взяли участь представники Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, судді Верховного Суду та регіональних судів, керівники Пенсійного Фонду України, а також, представники неурядових організацій та Ради Європи.

Захід організовано спільно Верховним Судом та проектом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини».

Основною метою проведення круглого столу є підвищення ефективності процедури виконання судових рішень в Україні шляхом впровадження європейських стандартів, а також підвищення інституційної спроможності судової реформи, що дасть змогу подолати перепони на завершальній стадії судового процесу і сприятиме зміцненню верховенства права в Україні.

З вітальним словом до учасників виступили Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, заступник Голови Офісу ради Європи в Україні Олена Литвиненко, заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір, голова Пенсійного Фонду України Євген Капінус, заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

На обговорення винесено п’ять тем, запропоновані учасникам заходу основними доповідачами:

  • Суддя Великої Палати Верховного Суду Олена Кібенко: «Бачення судової влади щодо перепон у виконанні судових рішень»
  • Менеджер проекту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» Інна Ліньова: «Бачення Ради Європи щодо першопричин невиконання судових рішень в Україні»
  • Заступник Голови Асоціації приватних виконавців України, член ГО «БПВ «Альтернатива» Олександр Сивокозов: «Перспективи інституційного спрощення формальних процесів з виконання судових рішень»
  • Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Микола Гімон: «Виконання судових рішень у зразкових справах – нові виклики етапу судової реформи»
  • Суддя господарського суду Одеської області Юлія Бездоля: «Виконання рішень зобов’язального характеру, перспективи альтернативного формування резолютивної частини судових рішень щодо його виконання у матеріальній або грошовій формі»

Під час заходу учасники круглого столу дискутували з питань правового забезпечення процедури виконання судових рішень, обговорювали питання єдності судової практики, а також, особливості та проблематику виконання рішень окремих категорій.

Проблемним питанням виконання судових рішень стосовно соціальних виплат громадянам присвятили свої виступи  заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір та голова Пенсійного Фонду України Євген Капінус.

Заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина зупинився на проблемах у законодавчому полі, що призводять до звернень до ЄСПЛ. Як приклад визначив, зокрема, прийняття популістських законів, мораторій на продаж земель тощо. Звернувся до аналізу рішень ЄСПЛ у справах Іванов проти України та Бурмач проти України.

Свій виступ суддя Великої Палати Верховного Суду  Віталій Уркевич присвятив актуальним аспектам, що потребують законодавчого врегулювання та узагальнення судової практики, зокрема, практичному питанню стягнення та перерахування коштів у іноземній валюті чи гривневому еквіваленті, а також, проблемним питанням виконання одночасно кількох рішень відносно одного й того самого боржника в умовах «змішаної» системи примусового виконання, практичне застосування статті 30 Закону України «Про виконавче провадження».

Свої погляди та пропозиції стосовно ситуації навколо виконання рішень національних судів висловили майже всі учасники круглого столу. Активну позицію в обговоренні тримали приватні виконавці, оскільки, як і на державних виконавців, на них державою покладено функцію примусового виконання рішень.

Підбиваючи підсумки засідання круглого столу, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська висловила його учасникам вдячність за плідну та конструктивну дискусію. Вона засвідчила, що проблема забезпечення належного виконання судових рішень є вкрай важливою для правової держави та довіри суспільства до судової влади, а тому її обговорення є вкрай актуальним.