Головна > Новини > ІІ ЩОРІЧНИЙ ФОРУМ «ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ НАЦІОНАЛЬНИХ СУДІВ»

ІІ ЩОРІЧНИЙ ФОРУМ «ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ НАЦІОНАЛЬНИХ СУДІВ»

1 жовтня у Києві відбувся II Щорічний форум «Виконання рішень національних судів», організований Асоціацією правників України спільно з Проєктом Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини».

У Форумі взяли участь представники законодавчої, виконавчої та судової гілок влади України, громадських та міжнародних організацій, посольств та експерти Ради Європи. Відвідав Форум і Олександр Сивокозов, заступник голови Ради приватних виконавців України, член ГО «БПВ «Альтернатива».

Захід відкрили Валентина Данішевська, Голова Верховний Суд, Андрій Костін, заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини та альтернативного розв’язання спорів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, Олена Литвиненко, заступниця Голови Офісу Ради Європи в Україні, Андрій Кавакін, менеджер проєктів Департаменту правосуддя та правової співпраці Ради Європи та Ірина Сербін, Голова Комітет АПУ з конкурсного права.

Експерти та учасники Форуму говорили про стан виконання Україною рішень ЄСПЛ в групі справ «Юрій Миколайович Іванов проти України» та «Бурмич та інші проти України», а також про пріоритети і заходи, яких потрібно вжити для виконання вищевказаних рішень ЄСПЛ та рішень національних судів.

Так, про підсумки рішення Комітету міністрів Ради Європи від вересня 2019 року та першопричини невиконання рішень національних судів в Україні говорили Павло Пушкар, начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи, Володимир Сущенко, експерт громадської організації «Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова», голова правління ГО «Експертний центр з прав людини», Петро Стецюк, експерт громадської організації «Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова», суддя Конституційного Суду у відставці, Іван Ліщина, заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини, Михайло Буроменський, співголова Комісії з правової реформи. Експерти презентували Проєкт Національної стратегії Уряду України щодо реалізації заходів загального характеру на виконання рішень ЄСПЛ у групі справ «Юрій Миколайович Іванов проти України» та «Бурмич та інші проти України», а також План дій для Уряду України щодо виконання рішень у вказаних вище справах Європейського суду з прав людини.

Окрема частина заходу присвячена питанням діяльності органів і посадових осіб, які здійснюють виконання судових рішень, а також удосконалення системи виконання судових рішень.

Про правове регулювання виконавчого провадження в Україні в контексті відповідності стандартам Ради Європи, основні недоліки і досягнення у реформуванні виконавчої служби як елементу виконання рішень Європейського суду з прав людини у групі справ Іванов/Бурмич, а також, підвищення ефективності діяльності органів державної влади, які беруть участь у виконанні рішень суду говорили Йос Уітдехааг, експерт Проєкту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини», Світлана Глущенко, докторка юридичних наук, екс-заступниця Міністра юстиції України з питань виконавчої служби, Віталій Чепурний, заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби – начальник управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві, Сергій Ніжинський, заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, Руслан Сидорович, голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, народний депутат України 8-го скликання, Володимир Кравчук, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, Олена Овчаренко, доктор юридичних наук, доцент кафедри адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, дисциплінарний уповноважений Асоціації приватних виконавців України.

Учасники дискусії обговорювали проблеми щодо виконання рішень у певних категоріях справ, зокрема пов’язаних із виконанням рішень зобов’язального характеру, справами щодо соціального забезпечення та заборгованістю державних підприємств, а також, про необхідність та шляхи вдосконалення судової практики щодо ефективного виконання рішень у певних категоріях справ.

Одним із актуальних проектів експерти визначили створення майданчика для обговорення за участі законодавчої, виконавчої та судової гілок влади, громадянського суспільства й міжнародних організацій пропозицій по забезпеченню виконання судових рішень та визначення подальших кроків.

Питанням досягнення ефективного безкомпромісного виконання судових рішень та вимог ЄСПЛ шляхом перебудови діючої системи виконання рішень, ухвалених проти держави, в систему автоматичного виконання, присвячено  завершальну частину заходу.

Олексій Соломко, експерт Проєкту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини», дисциплінарний уповноважений Асоціації приватних виконавців України, Сергій Чорнуцький, заступник Голови Державної судової адміністрації України, Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України, Андрій Нижний, суддя Ленінського районного суду м. Дніпра, член Комісії з правової реформи та інші учасники Форуму говорили про заходи, що необхідно вжити для створення ефективної системи виконання рішень в Україні, необхідність розробки єдиної системи збору даних та запровадження автоматизованої системи арешту коштів боржників, а також, про досвід держав-членів Ради Європи щодо створення та функціонування ефективної системи виконання судових рішень, імплементацію успішних європейських практик в національну систему.

Важливим є визнання державою пріоритету стану виконання Україною рішень ЄСПЛ та виконання судових рішень в цілому. В цьому напрямку вже багато зроблено, проте по переду кропітка праця представників усіх гілок влади, науковців та представників громадянського суспільства й міжнародних організацій,  потрібно докласти чималих зусиль задля досягнення бажаного результату, і перш за все у цьому питані необхідна політична воля. Цей Форум, що був запроваджений минулого року, дійсно дає можливість оцінити як недоліки, над якими потрібно працювати, так і реальні досягнення у сфері виконання судових рішень.

Варто подякувати Проєкту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини», за підтримку заходів, націлених на ефективний рівень виконання судових рішень в Україні.