Головна > Новини > ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОРЯДКУ ДОПУСКУ ДО ПРОФЕСІЇ ПРИВАТНОГО ВИКОНАВЦЯ ТА ПОРЯДКУ ДІЯЛЬНОСТІ ДИСЦИПЛІНАРНОЇ КОМІСІЇ ПРИВАТНИХ ВИКОНАВЦІВ

ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОРЯДКУ ДОПУСКУ ДО ПРОФЕСІЇ ПРИВАТНОГО ВИКОНАВЦЯ ТА ПОРЯДКУ ДІЯЛЬНОСТІ ДИСЦИПЛІНАРНОЇ КОМІСІЇ ПРИВАТНИХ ВИКОНАВЦІВ

26 березня 2019 року у Києві, прес-центрі ІА «Укрінформ», відбулася прес-конференція представників АПВУ та Міністерства юстиції України, присвячена заходам, розробленим спільно АПВУ, Міністерством юстиції України та міжнародними експертами, спрямованим на вдосконалення порядку допуску до професії приватних виконавців та порядку діяльності Дисциплінарної комісії приватних виконавців.

У заході взяли участь заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко, заступник голови Ради приватних виконавців України, член ГО «БПВ» Альтернатива» Олександр Сивокозов, генеральний директор Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції України Ілля Черногоренко та національний менеджер Програми верховенства права та прав людини, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька.

Світлана Глущенко на початку свого виступу відзначила зацікавленість Міністерства юстиції  у подальшому становленні та розвитку інституту приватних виконавців: «Сьогодні ми перебуваємо на шляху позитивних змін, які відбуваються у системі виконання судових рішень завдяки передачі частини функцій приватним виконавцям. Водночас, є ряд моментів, які потребують вдосконалення, що пов’язано з малою кількістю приватних виконавців у нашій державі.

З початку впровадження змішаної системи виконання судових рішень та створення нової професії було забезпечено понад 2,5 тисячі місць для отримання особами знань у сфері примусового виконання рішень. Понад 1500 осіб виявили бажання проходити відповідне навчання і більш ніж 1200 осіб його вже успішно завершили. Наразі понад 200 осіб отримали посвідчення приватних виконавців, 162 особи з яких внесені до Єдиного реєстру приватних виконавців. Кількість діючих приватних виконавців – 158 осіб. Така кількість приватних виконавців є недостатньою для успішної реалізації цієї ключової для нашої держави реформи. Тому є абсолютно логічним, що Міністерство продовжує вживати заходів, аби вдосконалити процедуру допуску до цієї процесії та роботу всіх колегіальних органів, які задіяні в процесі становлення нової інституції. Сьогодні ми презентуємо ті реальні кроки, які будуть імплементовані у відповідні порядки, що затверджуються Мін’юстом і стосуються доступу до професії приватного виконавця», – повідомила заступник Міністра.

Оновлений порядок доступу до професії приватного виконавця передбачатиме:

  • можливість для кандидата вибору як місця навчання, так і форми навчання, з подальшим складанням підсумкового контрольного заходу у вищому навчальному закладі. Обидва варіанти будуть передбачати надання відповідного свідоцтва. Відповідний онлайн курс готує наш надійний партнер ОБСЄ;
  • вдосконалення порядку проходження стажування: кандидата направлятиме на стажування не структурний підрозділ Мін’юсту, а Головне територіальне управління юстиції, до якого звернеться особа, яка має намір проходите це стажування. Тобто буде забезпечена можливість вибору кандидатом місця стажування – в органах ДВС або в офісі приватних виконавців;
  • автоматизацію третього етапу кваліфікаційного іспиту (практичного завдання). Ідея полягає в тому, що система буде пропонувати ряд процесуальних документів, а кандидат повинен буде вибрати 5 правильних відповідей, які стосуються того чи іншого документу (планується запровадити не пізніше 1 вересня 2019 року);
  • зміну критеріїв оцінки практичного завдання кваліфікаційного іспиту, що діятиме до автоматизації практичного завдання;
  • можливість оприлюднення персональних результатів кваліфікаційного іспиту за особистим клопотанням кандидата;
  • апеляційну процедуру результатів кваліфікаційного іспиту.

Крім того,  презентований перелік новел передбачає зміну персонального складу Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісій приватних виконавців, зокрема шляхом призначення до складу комісій фахівців у галузі права, рекомендованих міжнародними експертами, а також забезпечення присутності на засіданнях комісій представників міжнародних організацій.

Підтримано Мін’юстом ініціативу АПВУ щодо запровадження посади Дисциплінарного уповноваженого від Асоціації, введення його до складу Дисциплінарній комісії приватних виконавців та визначення його ролі у формуванні єдиної дисциплінарної практики.

В планах Міністерства юстиції проведення спільних з АПВУ інформаційних заходів, спрямованих на популяризацію професії приватного виконавця та інституту приватного виконання, як серед правничої спільноти, так і громадянського суспільства.

Олександр Сивокозов у своєму виступі надав позитивну оцінку ініціативам Мін’юста, та більш детально зупинився на запровадженні посади Дисциплінарного уповноваженого.

«Сьогодні було прийнято положення про конкурсну комісію, затверджено її персональний склад. До складу комісії увійдуть наші міжнародні партнери з USAID, ОБСЄ, проекту Pravo-Justice, член наукової спільноти та представник Асоціації приватних виконавців. Тому конкурс буде публічний та відкритий. Найближчим часом ми оголосимо про його початок та повідомимо про умови. Ми сподіваємося, що знайдемо достойну кандидатуру Дисциплінарного уповноваженого, який буде відповідати критеріям доброчесності», – зазначив заступник голови Ради приватних виконавців України.

Олександр Сивокозов також звернув увагу на низку питань, що безпосередньо стосуються професійної діяльності приватних виконавців, та потребують опрацювання та вдосконалення на рівні нормативно-правових актів. Зокрема, це розширення прав помічників приватних виконавців, організація роботи офісу приватного виконавця, оптимізація та автоматизація процесу виконання рішень, розширення доступу до електронних інформаційних баз даних, питання контролю за діяльністю приватних виконавців, взаємодія виконавців з судовими органами, органами МВС, ДФС тощо. Також заступник голови Ради приватних виконавців наголосив на необхідності зрівняння на практиці реальних повноважень приватних виконавців з працівниками державної виконавчої служби, що позитивно вплине на загальну ситуацію у сфері виконання судових рішень та рішень інших органів в Україні.

Наталія Ступницька розповіла про підготовку дистанційного навчального онлайн-курсу для осіб, які виявили намір займатися діяльністю приватного виконавця. За її словами, такий навчальний онлайн-курс буде доступний для усіх охочих на відкритих онлайн-платформах вже з травня поточного року, а в майбутньому планується підготовка аналогічного дистанційного курсу для підвищення кваліфікації діючих приватних виконавців.

Деталізував заплановані Міністерством юстиції зміни Ілля Черногоренко. Зауважив на тому, що з питань для кваліфікаційного іспиту буде вилучено такі складові, як правопис та ділова українська мова – їх замінить пред’явлення кандидатом сертифікату про знання державної мови.

«У дисциплінарній частині – підтримуємо ініціативу щодо Дисциплінарного уповноваженого, перезавантажуємо Дисциплінарну комісію, впроваджуємо відкриті засідання. Крім того, плануємо за результатом кожного дисциплінарного розгляду презентувати короткі прес-релізи з поясненням рішення та позиції Дисциплінарної комісії», – зазначив Генеральний директор Директорату.

Підсумовуючи свій виступ, Ілля Черногоренко визначив конкретні терміни щодо реалізації ініціатив Міністерства юстиції. Так, протягом найближчих двох тижнів будуть внесені необхідні зміни до відповідних підзаконних нормативно-правових актів, і вже наступного тижня запланована робоча зустріч з представниками професійної спільноти приватних виконавців для обговорення подальших заходів щодо вдосконалення функціонування інституту приватних виконавців в Україні.

Наприкінці прес-конференції учасники відповіли на запитання журналістів.

Відео прес-конференції за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=NxzNGQI9u2k