Головна > Новини > ВІЗИТ ДЕЛЕГАЦІЇ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ТА АПВУ ДО ПОЛЬЩІ – ДЕНЬ ПЕРШИЙ

ВІЗИТ ДЕЛЕГАЦІЇ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ТА АПВУ ДО ПОЛЬЩІ – ДЕНЬ ПЕРШИЙ

11 липня до міста Варшави прибула з навчальним візитом делегація Міністерства юстиції України та Асоціації приватних виконавців України, мета якого, – ознайомлення із досвідом виконання судових рішень.

Навчальний візит до Польщі організовано Координатором проектів ОБСЄ в Україні у межах проекту з підтримки реформування системи виконання судових рішень, що впроваджується спільно з Міністерством юстиції України.

З огляду на проведення реформи системи виконання судових рішень в Україні, особлива увага під час візиту зосереджена на особливостях системи виконання рішень судовими виконавцями у Польщі, зокрема, у світлі прийняття нового Закону про судових виконавців у квітні 2018 року.

 У складі делегації від України Варшаву відвідали Олексій Воробйов – директор Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Марія Дзюба – начальник відділу адміністрування ДДВС Міністерства юстиції України, Марія Білак – менеджер проектів у сфері верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЕ в Україні, Ніні Решетар – асистент проектів у сфері верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЕ в Україні, Андрій Куземченко – приватний виконавець виконавчого округу Дніпропетровської області, Тетяна Вольф – приватний виконавець Київського округу, В’ячеслав Бовкунов – заступник начальника відділу аналітики та статистики УДВС ГТУЮ у м. Києві, Олександр Коблош – начальник Печерського районного відділу ДВС міста Києва.

В перший день візиту, як і заплановано, проведено зустріч у форматі круглого столу, що відбувся у Міністерстві юстиції Польщі. З Польської сторони взяли участь Едита Сорнат-Уніск – начальник Відділу у справах судових виконавців Департаменту виконання рішень і пробації Міністерства юстиції Республіки Польща, Казімєж Орловський – начальник Відділу судового виконання Міністерства юстиції Республіки Польща, Артур Ґраєвський – заступник Голови Районного суду столичного міста Варшави, Мірослав Пшибильський – директор Департаменту виконання рішень і пробації Міністерства юстиції Республіки Польща, Марцін Кузьмік – головний  спеціаліст у Відділі у справах судових виконавців Департаменту виконання рішень і пробації Міністерства юстиції Республіки Польща, Цезари Вальдзіньський – головний спеціаліст у Відділі у справах судових виконавців Департаменту виконання рішень і пробації Міністерства юстиції Республіки Польща.

Сторони приділили увагу історичним екскурсам – етапам становлення систем виконання судових рішень в Україні та Польщі.

Діяльність судових виконавців у Польщі носить високопрофесійний та регульований характер. Від них вимагається проходження ретельного навчання та відповідності вимогам. Їх діяльність контролюється урядом, судами та самоврядними органами. Реформа професії, розпочата у 1990-х роках, триває по сьогоднішній день.

Професія виконавця відіграє величезну роль у судовій системі, так як стабільне виконання судових рішень забезпечує стабільну економіку. Дієве примусове виконання рішень суду, особливо пов’язаних з бізнесом, є запорукою економічної безпеки, але більш за все – запорукою правової держави, оскільки діяльність виконавця передбачає втілення у життя рішення суду.

У Польщі професія судового виконавця постійно розвивається. До 1989 року посадовці суду здійснювали контроль за виконанням судових рішень. Після падіння комуністичного режиму та до 1997 року судові виконавці були постійними працівниками суду та відповідали за виконавче провадження. Виконавці отримували винагороду від суду за організацію виконавчого провадження, вони мали найманих працівників та несли поточні витрати, що пов’язані з примусовим виконанням рішень.

Закон про судових виконавців та виконавче провадження від 29 серпня 1997 року запровадив нову організаційну модель професії виконавця в Польщі. Ця реформа була обумовлена необхідністю вдосконалення системи примусового виконання рішень в країні з економікою, яка динамічно розвивається. Міністерство юстиції Польщі розглядало дві моделі регулювання професії виконавця: сприйняття німецької системи, де виконавець є посадовою особою та працівником суду, рішення якого він виконуватиме, або французької системи, в межах якої судові виконавці надають публічні послуги, але вони не є посадовими особами, а діють від власного імені.

Перевага була надана французькій концепції та відтепер в Польщі судовий виконавець є особою, яка надає публічні послуги. Виконавець здійснює примусове виконання рішень суду, але не є працівником суду чи будь-якого іншого державного органу. Виконавці є особами, які надають публічні послуги, мають власний офіс, професійну практику подібну до нотаріальної.

Крім того, учасники дискусії обговорювали такі важливі питання, як відповідальність виконавців та контроль за їх діяльністю, особливості процедури звернення стягнення на майно, повноваження помічників виконавців, показник роботи та інше. Так, приємно вразили представників Департаменту виконання рішень і пробації Міністерства юстиції Республіки Польща високий відсоток фактичного виконання судових рішень приватними виконавцями в Україні, в свою чергу, представників української делегації здивувало відсутність автоматизованої системи (реєстру) виконавчих проваджень і взагалі статистики з приводу виконання.

Сподіваємося, наступний день візиту передбачає не менш цікаву та насичену програму навчального візиту.