Головна > Новини > ВЗАЄМОДІЯ ПРИВАТНОГО ВИКОНАВЦЯ З ОРГАНАМИ СУДОЧИНСТВА ТА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ

ВЗАЄМОДІЯ ПРИВАТНОГО ВИКОНАВЦЯ З ОРГАНАМИ СУДОЧИНСТВА ТА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ

Успішно продовжує свою роботу Проект АПВУ «Уніфікація правового забезпечення та інституційного розвитку приватного виконання рішень в Україні».

06 липня прийняв естафету Харків. В рамках Проекту, на базі Апеляційного суду Харківської області, відбулася Практична конференція на тему: «Взаємодія приватного виконання з органами судочинства та державної влади під час виконання рішень».

На цей раз програма заходу охопила такі теми для обговорення, як:  «Обов’язковість судового рішення. Виконавче провадження – як завершальна стадія судового провадження»; «Актуальні питання взаємодії приватного виконавця з органами судочинства та державної влади під час виконання виконавчого документу в рамках виконавчого провадження»; «Вдосконалення законодавства. Пропозиції щодо внесення змін та правок. Оптимізація процесів взаємодії», і що вкрай важливо, відгуки професійної спільноти щодо роботи приватних виконавців та перші результати їх діяльності.

До участі в конференції були запрошені судді, адвокати, приватні виконавці, представники органів державної виконавчої служби, суддівського самоврядування, представники правничих об’єднань та організацій, зокрема представники ГО «БПВ «Альтернатива».

Привітали учасників Олена Грошева – Заступник голови Апеляційного суду Харківської області, Роман Чумак – Голова відділення АПУ в Харківській області, керуючий партнер Юридичної компанії «Арес», Мирослава Воронцова – юридичний радник Програми Агентства США з міжнародного розвитку верховенства права (USAID) «Нове правосуддя», Денис Пащенко – головний національний експерт проекту ЄС «Підтримка реформ з розвитку верховенства права в Україні (Право)», Олександр Сивокозов – в.о. голови Асоціації приватних виконавців України.

Актуальними виявилися такі питання, як розгляд судами подань виконавців, обов’язковість судових рішень та судовий контроль за їх виконанням, вдосконалення законодавства та пропозиції щодо внесення змін та правок.

Особливу зацікавленість та жваву дискусію викликали питання проблематики правового регулювання виконання зведеного виконавчого провадження. Спікери та учасники конференції зазначили про неабияку актуальність даної теми.

Проблемним питанням зведеного виконавчого провадження в умовах змішаної системи виконання рішень та судовій практиці з цього приводу присвятив свою доповідь Голова правління ГО «Бюро приватних виконавців «Альтернатива» – Максим Селезньов.

«З моменту запровадження реформи минув майже рік і поряд з чисельними перевагами, на практиці почали один за одним з’являтися проблемні питання, що є наслідком недосконалого законодавчого регулювання процедури примусового виконання рішень, одним з яких є  виконання кількох рішень (державними і приватними виконавцями) у разі надходження на виконання кількох виконавчих документів щодо одного боржника, а саме, тлумачення та застосування частини 5 статті 5, статті 30 Закону України «Про виконавче провадження» та положень пунктів 13, 14, 15 розділу ІІІ та розділу V Інструкції з організації примусового виконання рішень.

Це стало приводом для неоднозначного тлумачення судами одних і тих самих законодавчих норм з приводу аналогічних ситуацій, і як наслідок, появу суперечливої судової практики, яка виникла за результатами розгляду скарг, поданих боржниками у виконавчих провадженнях на дії та бездіяльність приватних виконавців.

Неодноразове ухвалення судових рішень, які суперечать одне одному, може створити ситуацію юридичної невизначеності, що спричинить зменшення довіри до судової системи, у той час як ця довіра є важливим елементом держави, що керується принципом верховенства права. Єдине застосування закону обумовлює довіру громадськості до судів та покращує громадську думку стосовно справедливості та правосуддя

Виходячи з професійного досвіду і наукових знань учасників Організації, нами було підготовлено та представлено до уваги суб’єктів законодавчої ініціативи проект змін до статті 30 Закону України «Про виконавче провадження». Ми завжди відкриті до співпраці та готові прийняти активну участь в обговоренні законодавчих ініціатив, внести на розгляд свої пропозиції щодо відповідних змін до законодавства», – зазначив Максим Селезньов.